Viedās gaismas Ķīpsalā palīdzējušas pašvaldībai ietaupīt vairāk nekā 4600 eiro

Pateicoties viedajam apgaismojumam, kas tika ieviests 2022. gada oktobrī trīs Ķīpsalas ielās, Rīgas pašvaldībai izdevies ietaupīt 4685,44 eiro, tā ieekonomējot 79% elektroenerģijas izmaksu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Projektu ieviesa Tet sadarbībā ar Rīgas domi, pašvaldības aģentūru “Rīgas gaisma”, Rīgas Tehnisko universitāti un Draugiem Group meitas uzņēmumu Idea Lights. Ar viedo apgaismojumu, kas sastāv no maza patēriņa LED gaismekļiem, Latvijā ražotiem viedajiem kontrolieriem un kustības sensoriem, tika aprīkoti 66 apgaismes stabi Āzenes, Ķīpsalas ielās un Zunda krastmalā.

“Viedās pilsētas ir viens no Tet inovāciju projektiem, kas ne tikai palīdz attīstīt vidi, uzlabot energoefektivitāti un notestēt tehnoloģijas reālajā dzīvē, bet arī ātri parāda konkrētus finanšu rezultātus. Mēs esam pateicīgi Rīgai par uzticību un gandarīti, ka jau pirmā pusgada darbības laikā pašvaldībai ir izdevies ietaupīt vairākus tūkstošus eiro. Pēc mūsu aprēķiniem, balstoties uz “Rīgas gaisma” piegādātajiem datiem, viens apgaismes stabs pirms viedā risinājuma ieviešanas izmaksāja ap 17 eiro mēnesī rudens un ziemas mēnešos. Ar dimmēšanas opciju, ko mēs ieviesām, tās izmaksas ir tikai 3,30 eiro par stabu,” stāsta Tet valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks. “Tas nozīmē, ka, ieviešot šādu risinājumu visā Rīgā, pašvaldība varētu samazināt kopējās izmaksas vairāk nekā četras reizes, vienlaicīgi padarot pilsētu videi draudzīgāku.”

“Rīgas dome augsti novērtē līdzšinējo sadarbību ar uzņēmumu Tet. Sadarbības rezultātā ir realizēts veiksmīgs viedā apgaismojuma pilotprojekts Ķīpsalas pilotteritorijā, testējot piedāvāto risinājumu reālos pilsētvides apstākļos. Pilsētas mērķis ir veicināt inovatīvu tehnoloģiju testēšanu viedpilsētas tehnoloģiju pilotteritorijās, lai attīstītu iedzīvotājiem ērtākus pašvaldības pakalpojumus, kā arī, izmantojot jauno tehnoloģiju potenciālu, veicinātu straujāku ekonomikas izaugsmi. Esam atvērti turpmākajām Tet un citu uzņēmumu iniciatīvām viedo tehnoloģiju jomā, kas palīdz risināt aktuālākos pilsētas izaicinājumus un sasniegtu noteiktos klimata mērķus – būt starp pirmajām 100 klimatneitrālajām pilsētām Eiropā,” saka Armands Jukums, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Viedpilsētas attīstības nodaļas galvenais projektu vadītājs.

Lai izmantotu pilnīgi visas viedo gaismu sistēmas priekšrocības un maksimāli ietaupītu enerģiju, nākotnē Tet plāno palielināt dimmēšanas amplitūdu. “Ja šobrīd gaismu intensitātes amplitūda ir 100% pie kustības un 70% miera stāvoklī, tad nākotnē plānojam notestēt intensitātes samazinājumu līdz pat 20%. Tas nozīmē, ka tad, kad kustības nav, apgaismojuma intensitāte būs krietni mazāka, bet elektroenerģijas un izmaksu ietaupījums lielāks,” piebilst U.Tatarčuks.

Papildus gaismām Ķīpsalā jau divus mēnešus darbojas arī Tet vides un gaisa sensoru stacija, kas piegādā datus par gaisa kvalitāti, temperatūru, mitrumu, trokšņiem, vēja stiprumu un UV-radiācijas līmeni. “Līdz šim mēs esam konstatējuši, ka sensoru dati ir atbilstoši Eiropas gaisa kvalitātes indeksa prasībām un validējuši datus, salīdzinot tos ar Rīgas domes un Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra staciju datiem. No viedā apgaismojuma kustības sensoriem mēs iegūstam arī satiksmes intensitātes datus. Salīdzinot šos datus ar gaisa kvalitātes radītājiem, varam secināt, ka gaisa kvalitāte ir saistīta ar satiksmes intensitāti, bet tas nav vienīgais faktors, kas to ietekmē,” komentē Tet jaunu biznesu attīstības vadītāja Guna Dātava. Tet turpinās ievākt šos datus un salīdzināt gan ar satiksmes intensitāti, gan šī gada sākumā ierīkoto mākslīgā intelekta kameru datiem. “Lai pārliecinātos par datu kvalitāti, ir plānots uzstādīt vēl vienu sensoru staciju blakus nacionālā gaisa monitoringa stacijai, kas atrodas Rīgas centrā. Drīzumā šos datus un stacijas varēs izmantot, lai noteiktu apkaimju vides kvalitāti, veikt uzlabojumus un mērīt to efektivitāti. Šīs stacijas un dati ir būtisks atbalsts ceļā uz klimatneitralitāti.”

Papildu informācija

Elīna Kovaļova
elina.kovalova@tet.lv
M: +371 26437341
Biznesa komunikācijas un mārketinga vadītāja (B2B)
tet.lv