Kopš pavasara valsts iestādēm jānodrošina e-rēķinu pieņemšanu:
LIKTA aicina uzņēmējus izmantot iespēju ietaupīt
No 2019. gada pavasara visām valsts iestādēm publisko iepirkumu procedūrās ir jāpieņem elektroniskos rēķinus. Eiropas Savienībā ir pieņemts vienots standarts, lai rēķinu apstrāde būtu pēc iespējas ātrāka un efektīvāka. LIKTA (Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija) aicina uzņēmējus izzināt e-rēķinu iespējas un priekšrocības un pēc iespējas ātrāk tos ieviest savos uzņēmumos.
“Kopš 2019.gada 18.aprīļa visām valsts iestādēm publisko iepirkumu procedūrās ir jāpieņem Eiropas elektronisko rēķinu standartam atbilstoši elektroniskie rēķini, tomēr uzņēmēji vēl nav sākuši aktīvi tos izmantot. Ar e-rēķiniem ir iespējams ietaupīt gan laiku, gan izdevumus, gan novērst cilvēciskās kļūdas, tādēļ aicinām tos ieviest savos uzņēmumos, lai veicinātu efektivitāti. Ikviens uzņēmējs var viegli un ātri sagatavot Eiropas Savienības apstiprinātajam standartam atbilstošus elektroniskos rēķinus. E-rēķini tiek sagatavoti elektroniski piemēroti sistēmai, lai tie automatizēti nonāktu pie īstā cilvēka, kurš to saskaņos un veiks apmaksu ar vienu peles klikšķi,” stāsta Signe Bāliņa, LIKTA prezidente.
Latvijas Zaļais punkts pētījumā secinājis, ka Latvijā gada laikā vidēji tiek patērētas 60 200 tonnas, jeb 82 521m3 papīra un kartona. Latvijā rēķinu sagatavošanai tiek izmantotas aptuveni 400 000 loksnes jeb divas tonnas papīra gada laikā. Tas ir laikietilpīgs process, kur cilvēciskas kļūdas mēdz pamanīt tieši mirkļos, kad jau viss ir izdrukāts, un tad jādrukā ar labojumiem no jauna. Elektroniskie rēķini pēc būtības ir kā jau gatava forma, kurā atliek tikai ievadīt summu.
Latvijā jau ir uzņēmumi, kas izmanto e-rēķinus savā ikdienas darbā. Uzņēmums “Hanzas maiznīca” atzīst, ka elektronisko dokumentu plūsmas lielākais izaicinājums esot bijis tieši sagatavošanās un pielāgošanās nepilnību novēršana, tomēr tas ir izdevīgi gan ražotājam, gan tirgotājam, jo tiek ietaupīts laiks, dabas resursi un darbs tiek paveikts precīzi. Rīgas pilsētas pašvaldībā ir 26 500 darbinieku, no kuriem 1400 var veikt elektronisko rēķinu saskaņošanu vai apstiprināšanu. Mēnesī tiek saņemti 19 000 rēķini, no kuriem šobrīd tikai 16% ir papīra formā, bet 84% ir elektroniski. Pašvaldības ieguvumi ir rēķinu kvalitātes kontrole, ātrais saskaņošanas process, procesu izvērtēšana, kas nodrošina un veicina turpmāku kvalitāti.
Uzņēmēji savā starpā joprojām varēs izmantot sev ērtāko rēķinu sagatavošanas procesu. Tomēr, ja ir vēlme arī ikdienas darbos pāriet uz e-rēķinu formu, tad tirgū darbojas vairāki pakalpojumu sniedzēji, kas, pielāgojoties uzņēmēja specifikai, sagatavos platformu rēķinu izrakstīšanai un pieņemšanai.
LIKTA izstrādā un apkopo izglītojošus materiālus un organizē seminārus uzņēmējiem, pašnodarbinātajiem un visiem interesentiem, kuros iepazīstina ar e-rēķiniem, to ieviešanu un priekšrocībām. Semināros klausītājiem būs iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus un saņemt atbildes gan no valsts pārvaldes pārstāvjiem, gan uzņēmējiem, kuri izmanto e-rēķinus ikdienā. Plašāka informācija par e-rēķiniem un semināriem: https://likta.lv/e-rekini-kas-tas-ir-ka-to-ieviest-ko-tas-dod/
LIKTA semināri ir izstrādāti CEF (Co-financed by the Connecting Europe Facility of the European Union) programmas “Eiropas elektroniskais rēķins” projekta ietvarā sadarbībā ar Valsts kasi, Valsts reģionālās attīstības aģentūru, Tilde un CEF. Projekta mērķis ir motivēt un atbalstīt Latvijas uzņēmējus izmantot e-rēķinus ar pielāgotiem Eiropas Savienības standartiem, lai uzlabotu Latvijas uzņēmēju efektivitāti gan Latvijā, gan Eiropas Savienības valstīs.