Tet viedās gaismas palīdzēja ietaupīt 77% elektroenerģijas

Kopš oktobra, kad Tet viedais apgaismojums pilnā sparā sāka darboties trīs Ķīpsalas ielās Rīgā, izdevies ietaupīt 77% elektroenerģijas, salīdzinot ar patēriņu iepriekšējā gadā. Šobrīd Āzenes, Ķīpsalas ielās un Zunda krastmalā jau 61 apgaismes stabs aprīkots ar maza patēriņa LED gaismekļiem, Latvijā ražotiem viedajiem kontrolieriem un kustības sensoriem.

“Elektrības patēriņš šajās ielās 2021. gada novembrī bija 5428 kWh, savukārt šogad, pateicoties mūsu viedajam apgaismojumam, šis skaitlis jau ir ievērojami mazāks –1413 kWh,” stāsta Tet jauno biznesu attīstības vadītājs Toms Stālmans. “Aprēķinot naudas izteiksmē, elektrības rēķinus iespējams samazināt vairāk nekā divas reizes. Savukārt ņemot vērā iepriekšējā gada elektrības tarifus, kopējais finanšu ietaupījums būs vēl lielāks.”

Pašreizējais ietaupījums iegūts, attālināti regulējot gaismu spilgtumu no 100% brīžos, kad notiek kustība, līdz 70% brīžos, kad kustības nav. Līdz ar gaismas spilgtuma procentu amplitūdas palielināšanu Tet paredz, ka ietaupījuma apjomu būs iespējams kāpināt. Turklāt viedā apgaismojuma pārraudzības platformā katram aprīkotajam apgaismes stabam ir savs profils, kas ļauj katru no tiem attālināti kontrolēt un pielāgot infrastruktūras vajadzībām. Piemēram, lai rūpētos par drošību, gaismām, kas atrodas pie neregulētām gājēju pārejām, iespējams nodefinēt nepārtrauktu 100% gaismas intensitāti, kamēr pārējo gaismu spožums reaģē uz kustību.

Tet viedais apgaismojums pielāgo gaismas intensitāti transportlīdzekļu un gājēju plūsmai, tādējādi efektivizējot elektroenerģijas patēriņu. Sistēma izstrādāta tā, lai to ērti varētu savienot ar ārējiem datiem – Nord Pool biržas cenām, laikapstākļiem, diennakts tumšā laika izmaiņām, arī tādā veidā pakāpeniski palielinot ietaupījumu. Uz stabiem, kur ir ierīkots viedais apgaismojums, ir pieejama informācija un QR-kods, kuru noskenējot var iepazīties ar elektroenerģijas patēriņa aktuālo informāciju. Viedais apgaismojums tapis sadarbībā ar Rīgas domi, pašvaldības aģentūru “Rīgas gaisma”, Rīgas Tehnisko universitāti un Draugiem Group meitas uzņēmumu Idea Lights, kas jau pirms tam ieviesis vairākus viedos risinājumus Cēsīs.

Ķīpsalā Tet iecerējis izmēģināt arī citus viedās pilsētas risinājumus. Šobrīd jau uzsākti darbi pie 60GHz bāzes stacijas un antenu ierīkošanas, kas nodrošinās bezvadu internetu ar optikas ātrumu līdz pat 1000 Mbit/s. Tām tiks pievienotas kameras ar iebūvētu mākslīgo intelektu, kas ļaus testēt gudrās stāvvietas ielu līmenī, kā arī citus viedās mobilitātes un drošības risinājumus. Savukārt kompaktas vides un gaisa kvalitātes stacijas ļaus novērtēt apkaimes līmeņa vides kvalitāti un analizēt tās potenciālos ietekmes faktorus. Risinājumu ierīkošanas un testēšanas darbi turpināsies arī nākamajā gadā, pielāgojoties laika apstākļu maiņai, kas arīdzan ir viens no būtiskākajiem izaicinājumiem viedo pilsētu attīstībai Latvijā.   

Papildu informācija

Elīna Kovaļova
elina.kovalova@tet.lv
M: +371 26437341
Biznesa komunikācijas un mārketinga vadītāja (B2B)
tet.lv