Tet atklāj jaunāko datu centru un plāno audzēt datu centru biznesu par 15% gadā

Ņemot vērā datu centru un mākoņpakalpojumu tirgus straujo attīstību, tehnoloģiju un izklaides uzņēmums Tet atklāj jaunāko, jau sesto datu centru, tā būvniecībā investējot 1,4 miljonus eiro un paplašinot datu centru jaudas par vēl 60 statnēm. Pēdējo gadu laikā strauji pieaug datu centru pakalpojumu pieprasījums, turklāt tirgus prognozes liecina par šīs tendences saglabāšanos arī nākotnē. Vairāk nekā 20% no Latvijas uzņēmumiem, kuri šobrīd vēl neizmanto datu centru pakalpojumus, plāno to sākt darīt[1], savukārt saskaņā ar Gartner prognozēm pieprasītākie mākoņpakalpojumi pasaulē IaaS (Infrastructure as a Service) šogad augs par 27%. Jau šobrīd Tet eksportē 75% no datu centru pakalpojumiem un tuvākajos gados plāno audzēt datu centra biznesa apgrozījumu par vidēji 15% gadā.

“Pēdējo 10 gadu laikā IKT ir kļuvusi par vienu no Latvijas TOP eksporta nozarēm, un neapšaubāmi tā arī ir viena no visstraujāk augošajām Latvijā. Tāpat nemitīgi attīstās datu centru pakalpojumu joma, par ko liecina arī mākoņpakalpojumu lietošanas pieaugums Latvijas uzņēmēju vidū – kopš 2018. gada tas ir pieaudzis divas reizes – un šobrīd jau 45% uzņēmumu izmanto mākoņpakalpojumus,” saka Tet izpilddirektors un valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks. “Tet datu centru tirgus daļa Latvijā ir 30%, un esam atpazīstamākais datu centru pakalpojumu sniedzējs, turklāt divas trešdaļas no datu centru pakalpojumiem tiek eksportētas,” turpina U.Tatarčuks. Tet grupas eksporta apgrozījums 2021. gada pirmajā pusgadā pieauga par 46%, salīdzinot ar attiecīgo periodu pērn, sasniedzot  piektdaļu no kopējā apgrozījuma. Integrētie IT risinājumi, tajā skaitā arī datu izvietošanas pakalpojumi datu centros un mākonī ir viens no būtiskākajiem Tet eksporta virzieniem.

“Latvijas eksports pirmajā pusgadā ir audzis par 20%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, un Tet ir savs nopelns tajā. Vēlos pateikties uzņēmumam par to, ka izdevās ne tikai saglabāt stabilas pozīcijas datu apstrādes tirgū, bet arī veiksmīgi konkurēt ar globālajiem spēlētājiem kā Microsoft un Amazon,” Tet jaunā datu centra atklāšanas pasākumā teica Latvijas Republikas ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Viens no Tet galvenajiem eksporta tirgiem ir Ukraina, kur uzņēmums jau vairāku gadu garumā ir starp datu centru pakalpojumu līderiem, konkurējot ar globālajiem spēlētajiem. “2020. gadā Tet tirgus daļa Ukrainas datu centru tirgū sasniedza 8%. Viens no iemesliem, kāpēc Latvijai ir izveidojusies produktīva un panākumiem bagāta sadarbība ar Ukrainu, ir arī atbalsts no Latvijas vēstniecības Ukrainā,” saka U.Tatarčuks.

“Latvijas un Ukrainas savstarpējās attiecībās pēdējos gados mēs novērojam lielu pozitīvu dinamiku. Ražīgi darbojas Starpvaldību komisija, ko vada ekonomikas ministrs, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecība Ukrainā un arī uzņēmums Tet. Starp Latviju un Ukrainu ir aktīva aviosatiksme, ukraiņu studenti ir vieni no visplašāk pārstāvētājiem ārvalstu studentiem Latvijā, savukārt pēc LIAA prognozēm līdz gada beigām Latvijas eksports uz Ukrainu būs audzis par 10%. Ceru, ka šie rādītāji būs vēl augstāki,” uzsver Latvijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Ukrainā Juris Poikāns.

Savu pirmo datu centru ar 20 statnēm Tet atklāja 2000. gadā Keldiša ielā. Savukārt šobrīd sešos datu centros[2] būs pieejamas jau 400 statnes. “Pieprasījums pēc datu izvietošanas arvien vairāk pieaug – vidēji katru gadu tiek aizpildītas 25-30 statnes Tet datu centros. Šobrīd jau ir izmantotas divas trešdaļas no pieejamajām jaudām, un vienīgajā TIERIII sertificētajā datu centra Latvijā – Dattum pat 87%. Prognozējam, ka arī turpmāk Tet datu centru apgrozījums pieaugs vidēji par 15% gadā, un jau šobrīd plānojam turpmāko attīstību,” U.Tatarčuks.

Papildu informācija:
Elīna Kovaļova
Tet vecākā sabiedrisko attiecību projektu vadītāja
Tālr.: 26437341
E-pasts: elina.kovalova@tet.lv
www.tetcloud.com
www.tet.lv


[1] Norstat 2020. gada 700 Latvijas uzņēmumu aptauja

[2] Datu centrs jeb datu glabāšanas un apstrādes centrs ir augsto tehnoloģiju telpa, kur izvieto IT iekārtas (serverus, disku masīvus utt.), kas ir paredzētas datu pārsūtīšanai, apstrādei un uzglabāšanai.