STRĀDĀ JEBKUR

Gadskārtējās “Strādā jebkur!” dienas ietvaros 31. maijā Cēsīs, Rožu laukumā, notiks darbnīca Cēsu Mākslas festivāla mākslīgā intelekta gudrības veidošanai. Darbnīcas mērķi ir attīstīt festivāla virtuālā asistenta zināšanu bāzi, kā arī nodemonstrēt, ka mākslīgais intelekts nav kas “pārdabisks”, bet gan cilvēku radīta informācija un algoritmi. Tajā aicināts piedalīties ikviens interesents, tehnoloģiju priekšzināšanas nav nepieciešamas.

Cēsu mākslas festivāls sadarbībā ar Cēsu pilsētas domi, uzņēmumu Tilde, Kultūras informācijas sistēmu centru un Microsoft šobrīd izstrādā Sabiedrības iesaistes platformu, lai padarītu Cēsu Mākslas festivālu aizraujošāku gan tā organizatoriem, gan apmeklētājiem! Platformā būs pieejams virtuālais asistents, kurš veidots, izmantojot Tildes mākslīgā intelekta risinājumus latviešu valodai. Līdztekus virtuālajam asistentam, izmantojot Microsoft grupu komunikācijas rīku Kaizala, platformā būs iespēja veidot diskusijas un sarunas gan ar festivāla organizatoriem, gan vienam ar otru, šādi no pasīva apmeklētāja kļūstot par aktīvu dalībnieku. Platformā satiekas Microsoft un Latvijas pieredze mākslīgā intelekta veidošanā.

“Strādā jebkur!” akcijas apmeklētājiem ir unikāla iespēja klātienē iepazīties ar virtuālā asistenta “apmācību procesu”, kā arī ierosināt, kādu informāciju par Cēsīm un par pašu festivālu virtuālajam asistentam būtu jāpārvalda un uz kādiem jautājumiem jāspēj atbildēt. Savukārt Microsoft eksperts Gregorijs Džeisons (Gregory Jason), kā arī Kultūras informācijas sistēmu centra pārstāvis, projekta vadītājs Jānis Ziediņš, un uzņēmuma Tilde pārstāvji skaidros, kā tiek veidots un pēc kādiem principiem darbojas ikviens virtuālais asistents latviešu valodā.

Kultūras informācijas sistēmu centra (KISC) vadītājs Armands Magone: “Cēsu Mākslas festivālam, kas turpina Latvijas valsts simtgadei veltītos notikumus, kā pilotprojekts top viens no pirmajiem virtuālajiem asistentiem KISC izveidotās valsts virtuālo asistentu platformas ietvaros. Šo platformu var izmantot ikviena iestāde, pielāgojot un papildinot atbilstoši savām vajadzībām. Šāda pieeja ļauj būtiski ietaupīt resursus, jo katrai iestādei nav jāveido savs virtuālais asistents no nulles, bet tikai jāpielāgo virtuālā asistenta “pārziņā” esošo jautājumu loks savas iestādes tēmu specifikai. Šādi mākslīgā intelekta tehnoloģiskie risinājumi, kas iestrādāti īpašā valsts pārvaldes vajadzībām veidotā daudzfunkcionālā platformā, šobrīd nekur citur Eiropā nav pieejami.”

Tildes valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs: “Ideja veidot Cēsu festivāla platformu radās tikšanās laikā Microsoft izstrādes centrā Redmondā, ASV. Šai projektā Tilde un Microsoft apvieno spēkus, lai izmēģinātu savas visjaunākās tehnoloģijas. Tildes mākslīgā intelekta risinājumi nodrošinās virtuālā asistenta gudrību. Savukārt Kaizala, kas tikai šomēnes iekļauts Microsoft Office risinājumu saimē, nodrošinās daudzveidīgas komunikācijas iespējas.

Mums tā ir nozīmīga izdevība parādīt, kā mākslīgais intelekts apgūst mūsu mazo, sarežģīto un ļoti skaisto valodu. Microsoft Office komandai tas ļauj izveidot starptautiski demonstrējamu piemēru, kā tiek izmantotas jaunākās Office un Azure iespējas.”

Renāte Strazdiņa, Microsoft vadītāja Baltijā: “Virtuālais asistents ir datorprogramma, kas veic tai ieprogrammētus uzdevumus. Jo plašāku informācijas bāzi tas saņem, jo precīzāk var atbildēt uz jautājumiem. Tāpēc aicinām ikvienu interesentu nākt mums talkā ar priekšlikumiem, ko Cēsu Mākslas festivāla virtuālajam asistentam būtu jāzina. Mēs no savas puses parādīsim un pastāstīsim, kā notiek “mācīšanās” process”.

 

Vairāk informācijas

Jānis Ziediņš | Kultūras informācijas sistēmu centrs

Projekta vadītājs

janis.ziedins@kisc.gov.lv  | Tel.: +371 67844889

Annija Spēka | TILDE

Valodu tehnoloģiju mārketinga vadītāja

annija.speka@tilde.lv  | Mob.: +371 20225463

Gunta Līne

Microsoft Latvia komunikācijas konsultante

Gunta.line@mrsgrupa.lv | Mob.: +371 29432975