Pirmās Women4IT absolventes veiksmīgi uzsāk karjeru digitālajos darbos

Projekta Women4IT pirmā posma ietvaros – 2020. gada beigās mācības pabeidza 38 dalībnieces vecumā no 18 līdz 29 gadiem, kuras mācību uzsākšanas brīdī nestrādāja, nemācījās un neapguva arodu. Mācību ietvaros dalībniecēm bija iespēja apgūt 160 stundu mācību kursu kādā no četrām digitālo darbu profesijām – digitālo mediju praktiķis, datu analītiķis, informāciju sistēmu testētājs un datu aizsardzības speciālists. Šobrīd daudzas no absolventēm jau ir atradušas darbu, dalāmies ar rīdzinieces Elīnas Klušas pieredzes stāstu.

Elīna par kursiem uzzināja no reklāmas sociālajos tīklos, kuros tika publicētas informatīvas ziņas par iespēju piedalīties projektā. Projektu īsteno Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA), kas sadarbībā ar NVA rudenī veidoja reklāmas kampaņu, lai informētu jaunas sievietes par iespējām pieteikties mācībām, lai uzsāktu karjeru, kādā no digitālo darbu jomām. Elīna, kura līdz šim darbojās reklāmas nozarē, pieteicās informāciju sistēmu testētāju kursam, apguva izvēlēto mācību programmu un tika pie apmaksātas prakses testēšanas uzņēmumā TestDevLab. Piedāvājam ieskatu Elīnas mācību un pārkvalifikācijas pieredzē:

Kāda bija jūsu pieredze mācībās?
Elīna Kluša, Projekta Women4IT absolvente: Ļoti pozitīva. Paspējām arī pirmo mācību daļu vēl fiziski izbaudīt klatienē, kas arī noteikti bija liels plus. Priecēja, ka pasniedzēja Ieva Šica bija superzinoša un arī šobrīd darbojās industrijā, kas nozīmē, ka viss mācībās iekļautais ir supersvaigs un atbilstošs tā brīža situācijai industrijā, tirgū. Pasniedzēja dalījās arī savā pieredzē un objektīvi dalījās par iespaidiem saistībā ar uzņēmumiem, kur būtu iespējams tikt praksē, kā arī ļoti iedrošināja un iedvesmoja vispār mēģināt to darīt, uz ko gatavoties u.tml. Tāpat ļoti patika arī tas, cik daudz praktisko darbu bija iekļauti mācībās un nekad nebija garlaicīgi – uzdevumi bija ļoti dažādi un radoši. Arī tīri cilvēciski – bija vienkārši ļoti patīkami mācīties, sarunāties un apmainīties ar domām kopā ar Ievu. Kā arī pasniedzēja nodrošināja iespēju arī pēc mācībām apvienoties kopīgā grupiņā gan Whatsappā, gan Instagramā, lai nepazustu saskarsme ar kursabiedriem. Noteikti kā pozitīvs elements ir jāatzīst, ka brīdī, kad mācības sāka norisināties attālināti – pasniedzēja bija ļoti sagatavojusies un piedomāja pie dažādiem instrumentiem un veidiem, kā nodrošināt interaktivitāti savā starpā.

Ko jūs apguvāt kursa laikā?
Elīna: Apguvu Informācijas sistēmu testēšanas pamatus – par to, kas tas vispār ir, kā tas izpaužas mūsdienās un uzņēmumos, kādas ir testēšanas iespējas, to veidi. Kā var dažādi pieiet testēšanas procesiem, kā saprast ar ko sākt. Apguvām arī to, kādus rīkus varam izmantot un kurus rīkus šobrīd visaktīvāk izmanto reālos uzņēmumos. Tāpat ar apguvām testēšanas pamatus caur daudziem praktiskajiem uzdevumiem – testējām un veidojām mājaslapas, analizējām un detektējām kļūdas, aprakstījām tās u.tml.

Ko šis mācību kurss jums ir devis?
Elīna: Mācību kurss deva iespēju saprast, kas slēpjas aiz informācijas sistēmu testēšanas, ļāva gūt ieskatu aizskatuvē, no cilvēka, kurš šobrīd un jau ilgu laiku strādā industrijā (un šādu pieredzi nevarētu iegūt, mācoties patstāvīgi), kā arī praktiski darboties, lai saprastu, vai izvēlētā tēma saista arī reālā praksē.

Pēc mācībām bija arī iespēja pieteikties uz prakses vietām, kas bija laba iespēja izmēģināt darbu reālā uzņēmumā un saprast, vai tas ir tas, ko būtu vēlme darīt arī turpmāk. Praksē tiku arī es, uzņēmumā TestDevLab, bet projekti ar ko darbojos bija ļoti specifiski un sapratu, ka tas nav priekš manis jau diezgan ātri. Uzņēmuma vadība bija ļoti saprotoša un respektēja manu lēmumu, kā arī es uzreiz ieteicu, ka var sazināties ar kursa biedrenēm no kursa, kurām noteikti šī būtu īstā vieta.

Kopsavilkumā: ja ir interese par pārkvalifikāciju, dalība projektos ir lielisks veids kā iegūt pašus pamatus citā industrijā, turklāt netērējot tam privātos līdzekļus. Būtībā pat, lai vienkārši saprastu, vai arī praksē tas ir tas, ko gribētos darīt nākotnē.

Kā jūs esat profesionāli augusi šajā laikā?
Elīna: Kā jau minēju – tiku strādāt praksē lieliskā uzņēmumā, bet sapratu, ka tas vienkārši nav man. Un šobrīd esmu uzsākusi darbu citā ar IT nozari saistītā uzņēmumā “Baltijas Datoru Akadēmija” strādāju par Attīstības un izstrādes grupas vadītāju. Esmu ļoti pateicīga un, ja nebūtu mācījusies kursos, domāju, ka nebūtu arī šobrīd šajā jaunajā darbā.

Kā jūs esat personīgi augusi šajā laikā?
Elīna: Informācijas sistēmu testēšana kā tēma vēl aizvien interesē, bija ļoti aizraujoši iepazīt visu, kas aiz tā slēpjas, jo pamatā man ļoti interesē pētīt un analizēt cilvēku uzvedību, paradumus un piedāvāt viņiem atbilstošos risinājumus. Tāpat arī kurss ļāva noticēt, ka, ja gribas pamēģināt citu virzienu dzīvē – to droši un mierīgi var izdarīt, un, ja izrādās, ka tas nav tas, ko biji iztēlojies – ka arī tas ir ok (jo kamēr nepamēģināsi, tikmēr neuzzināsi).

Vai jūs šādus kursus ieteiktu savai draudzenei?
Elīna: Ja būtu interese, tad pavisam noteikti, jo uzskatu, ka kursi bija ļoti kvalitatīvi izstrādāti ar svaigu, modernu informāciju un praktiskajiem darbiem.

Projekts “Women4IT” (Nr. 2017-1-094) Latvijā tiek īstenots starptautiskās partnerības ietvaros un tiek finansēts Norvēģijas, Islandes un Lihtenšteinas fonda jauniešu nodarbinātības programmas ietvaros un kura mērķis ir veicināt jaunu sieviešu iesaisti IKT profesijās un digitālajos darbos.

Vairāk informācijas par projektu https://women4it.eu/.