Par digitālo prasmju pilnveidošanu jārūpējas mērķtiecīgi un nepārtraukti

Iedzīvotāju digitālajām prasmēm ir būtiska loma Latvijas turpmākajā ekonomiskajā attīstībā. Ņemot vērā tehnoloģiju straujo ienākšanu mūsu ikdienā un darbā, par šo iemaņu pilnveidošanu ir jārūpējas nepārtraukti un mērķtiecīgi, turklāt jāmācās visām sabiedrības grupām. Ar šādu atziņu izskanējusi ikgadējā informatīvi izglītojošā kampaņa “Digitālā nedēļa 2021”, kuras mērķis bija rosināt Latvijas iedzīvotājus aktīvāk apgūt digitālās prasmes.

“Norisinoties straujai sabiedrības un biznesa vides digitālajai pārveidei, arvien plašāk tiek diskutēts par nepieciešamību Latvijas iedzīvotājiem paaugstināt digitālās prasmes. Tāpēc jāuzteic dažādu sabiedrības grupu interese par “Digitālās nedēļas” pasākumiem, kas šogad vērtējama kā laba. Pēdējā gada laikā daudzi no mums ir apguvuši prasmes darbā ar jaunām tehnoloģijām un rīkiem, aicinu turpināt pilnveidot savas zināšanas un prasmes, jo tās palīdz gan darbā, gan ikdienā,” uzsver LIKTA prezidente prof. Signe Bāliņa.

“Digitālajā nedēļā” uzrunājām sabiedrību, lai atgādinātu par e-prasmju nozīmību – tās ne vien veicina personas individuālo konkurētspēju darba tirgū, bet arī sekmē valsts izaugsmi kopumā. Covid-19 pandēmija ir paātrinājusi digitalizāciju, radījuši neizbēgamu nepieciešamību un lielāku motivāciju apgūt digitālās prasmes. Mūsu mērķis ir veidot tādu digitālās transformācijas politiku, kas katram ļaus viegli orientēties digitālajā pasaulē,” saka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs.

“Uzņēmēju pieprasījums pēc digitālajām prasmēm un tehnoloģijām kopumā ir ievērojami pieaudzis pēdējā gada laikā. Piemēram, uzņēmumi vairāk izmanto mākoņpakalpojumus – 2020. gadā tos izmantoja gandrīz divreiz vairāk uzņēmumu nekā pirms diviem gadiem (attiecīgi 45% un 24%). Skaidrs, ka šīs tendences tikai turpināsies, ko apstiprināja arī LIKTA “Digitālā nedēļa” – Tet vebinārā “Digitāli prasmīgs uzņēmums” uzņēmumu pārstāvji ļoti aktīvi uzdeva jautājumus un piedalījās diskusijā gan par nepieciešamajām darbinieku prasmēm, gan jaunākajiem biznesa rīkiem kopumā,” tā Tet valdes priekšsēdētājs Uldis Tatarčuks.

“Digitālās transformācijas temps, ko piedzīvojam šodien, nenoliedzami iet roku rokā ar tehnoloģiju demokratizācijas vilni. Tā vairs nav tikai piekļuve informācijai, bet gan iespēja darbināt rīkus. Šobrīd cilvēkam vairs nav nepieciešama ilgstoša IKT prasmju apgūšana augstskolā, lai varētu izveidot sev mājaslapu vai pat mobilo lietotni. No satura un rīku patērētāja ikviens cilvēks var kļūt par rīku radītāju un aktīvu lietotāju,“ uzsvēra LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.

“Digitālo prasmju apgūšana nav iespējama bez nepārtrauktas mācīšanās, dalīšanās ar pieredzi, aktīvas informācijas meklēšanas un atvērtas domāšanas. Tieši tādēļ piedalīšanās “Digitālās nedēļas” pasākumos ir tik svarīga – tā sniedz iespēju uzzināt par jauniem risinājumiem, smelties iedvesmu no līdzīgu uzņēmumu stāstiem, atklāt sev līdzīgi domājošus biedrus, kas, iespējams, var kļūt par turpmākajiem sadarbības partneriem!”, saka Latvijas Informācijas tehnoloģijas klastera izpilddirektore Aiga Irmeja.

“Pašvaldību publiskās bibliotēkas ik gadu ļoti aktīvi iesaistās Digitālās nedēļas pasākumu rīkošanā. Esam priecīgi un gandarīti, ka arī šogad par spīti ierobežojumiem bibliotekāri atrada dažādus radošus risinājumus, lai Latvijas iedzīvotājiem virtuālajā vidē stāstītu par e-pakalpojumu plašo klāstu un elektroniskajiem resursiem, kas pieejami ikvienam. Latvijas bibliotēkas šajā nedēļā godam pierādījušas savu augsto digitālo briedumu un prasmes veidot saistošas digitālās aktivitātes situācijā, kad nevaram rīkot pasākumus klātienē,” skaidro Kultūras informācijas sistēmu centra direktors Armands Magone.

“Digitālās nedēļas 2021” ietvaros notika vairāk nekā 130 dažādām mērķauditorijām paredzēti pasākumi un diskusijas. Ikviens interesents varēja sekot tiem līdzi RīgaTV 24 un interneta tiešraidēs, kuru auditorija pārsniedza 157 tūkstošus skatītāju. Diskusijas ietvēra nozīmīgas tēmas: kā iespējams apgūt digitālās prasmes; atbalsts cilvēkiem, kuriem tehnoloģijas ir svešas vai nepieciešams atbalsts, lai tās sāktu lietot. Tika diskutēts arī par digitālo prasmju nozīmi biznesa attīstībā, dažādiem kiberdrošības aspektiem, kā arī iespējām jauniešiem veidot karjeru IKT nozarē. Līdztekus centrālajiem pasākumiem risinājās kampaņas partneru organizēti pasākumi visos Latvijas reģionos – skolās un bibliotēkās, nevalstiskajās organizācijas, pašvaldībās un uzņēmumos –, kas bagātināja “Digitālās nedēļas” norisi. Tās organizēšanā Latvijā bija iesaistījušies 183 reģionālie koordinatori – novadu, pilsētu un pašvaldību iestādes, bibliotēkas, skolas un nevalstiskās organizācijas, kā arī vairāk nekā 40 nacionālie partneri – IKT uzņēmumi, ministrijas un valsts organizācijas.

“Digitālā nedēļa” ir daļa no Eiropas mēroga kampaņas “ALL Digital Week 2021”, kas norisinājās no 22. līdz 29. martam. Latvijā tā notika jau 12. reizi pēc kārtas. Kampaņu organizēja Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un galvenajiem partneriem – Latvijas IT klasteri, Microsoft Latvia, Tet, Kultūras informācijas sistēmu centru (KISC) un Latvijas Valsts radio un televīzijas centru (LVRTC).

Papildu informācija:
Kaspars Līcītis,
LIKTA komunikācijas konsultants
Tālr.: 29660003
E-pasts: kaspars.licitis@mrsgrupa.lv