LIKTA: kiberuzbrukumi un nacionālo IT mākoņpakalpojumu sniedzēju kompetence

Pēdējo nedēļu laikā vairākās Eiropas valstīs, tostarp Latvijā, fiksēti naudas izspiešanas mēģinājumi, draudot apturēt uzņēmuma mājaslapu vai citus uzņēmuma darbībai svarīgus resursus. Tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija CERT.LV 29. septembrī savā mājaslapā publicēja ziņu ar brīdinājumu un sniedza padomus rīcības plānam kiberuzbrukumu gadījumā, minot noturīgu mākoņpakalpojumu sniedzēju piemērus. Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA) pievienojas aicinājumam būt piesardzīgiem, un vienlaikus sadarbībā ar asociācijas biedriem vērš uzmanību uz nacionālo IT mākoņpakalpojumu sniedzēju kompetenci un spējām aizsargāt uzņēmumus un organizācijas.

Jau šobrīd Latvijas mākoņpakalpojumu sniedzēju rīcībā ir izkliedētās piekļuves lieguma (DDoS) uzbrukumu noturīgi mākoņpakalpojumi un datu centri, kā arī nacionālajiem IT mākoņpakalpojumu sniedzējiem ir virkne priekšrocību – pieredze, ātrums, pieejamība un datu drošība.

LIKTA ir apkopojusi atsevišķu biedru viedokļus un komentārus par piedāvātajām iespējām, vienlaikus jānorāda, ka tie nav vienīgie mākoņpakalpojumu sniedzēji Latvijā.

“Ņemot vērā ar katru gadu augušo kiberuzbrukumu skaitu un apjomu, tehnoloģiju un izklaides uzņēmums “Tet”, kā interneta pakalpojumu sniedzējs, jau piecus gadus piedāvā un nodrošina DDoS uzbrukuma ietekmes mazināšanas pakalpojumus. “Tet” piedāvātais risinājums balstās uz Radware iekārtām, kas ir integrētas interneta infrastruktūrā, un paredz automātisku uzbrukumu identificēšanu un pieslēguma aizsardzību. To plaši izmanto finanšu un e-komercijas nozaru pārstāvji, augsti novērtējot pakalpojumu kvalitāti. Kopš 2020. gada sākuma DDoS aizsardzība ir integrēta arī TetCloud mākoņskaitļošanas platformā. Tas nozīmē, ka klientiem, izvietojot savu IT infrastruktūru “Tet” platformā, ir iespēja to aizsargāt no DDoS uzbrukumiem, neveicot papildu darbības,” skaidro “Tet” tehnoloģiju direktors un valdes loceklis Uldis Tatarčuks.

“Uzbrukumu atvairīšanas algoritma pamatā ir tehnoloģijas, kas izvietotas vairākās vietās pasaulē un ļauj uzbrukumu atvairīt iespējami tuvu tā izcelsmes vietai, neleģitīmajai datu plūsmai vairumā gadījumu līdz Latvijai nemaz nenonākot. Gadījumos, ja neleģitīmās datu plūsmas avots ir Latvija, sistēma darbojas līdzīgi Latvijas mērogā. Papildus, “Telia” ir daļa no globāla satura izplatīšanas tīkla “Content Delivery Network” ar kopējo kapacitāti, kas daudzkārt pārsniedz lielākos pasaulē novērotos DDoS uzbrukumus, kas, atbilstoši konfigurētus, atsevišķus lietojumus, piemēram, uzņēmumu mājaslapas, internetbankas, DNS serverus ļauj aizsargāt no neleģitīmiem pieprasījumiem,” skaidro “Telia Latvija” komercdirektors Mārtiņš Paurs.

“Failiem.lv noteikti atbalsta Latvijas nacionālo IT mākoņpakalpojumu izmantošanu. Vienas no Latvijas uzņēmumu priekšrocībām noteikti ir datu apmaiņas ātrums, ātra reakcijas spēja un diennakts atbalsta pieejamība, līgumu esamība un datu glabāšana atbilstoši datu regulas prasībām,” uzsver Failiem.lv vadītājs Jānis Viklis.

Savukārt Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis atzīmē: “Latvijas elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēju kompetenci apliecina arī fakts, ka valsts iestādes ir izvēlējušās DDoS pakalpojumu saņemšanu no Latvijas komersantiem, kas nodrošina augstu kvalitāti, jaunāko tehnoloģiju izmantošanu un vietējo augsti kvalificēto ekspertu iesaisti”.

LIKTA aicina uzņēmumus apzināt riskus un tos novērst. Par uzbrukuma mērķi var kļūt jebkurš uzņēmums, valsts institūcija vai organizācija, tāpēc rūpēsimies par savu resursu drošību savlaicīgi.