Žūrija ir izvēlējusies Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) gada balvas “Platīna pele 2020” finālistus. Balvas ieguvēji tiks paziņoti LIKTA gadskārtējā konferencē š. g. 2. decembrī. Balva šogad tiks pasniegta jau 13. reizi pēc kārtas. IKT nozares prestižāko apbalvojumu šajā laikā ir saņēmuši daudzi Latvijā plaši pazīstami un sabiedrībai nozīmīgi projekti.
Balvas “Platīna pele” mērķis ir apzināt veiksmīgākos Latvijā radītos digitālos risinājumus, novērtēt izcilākos projektu autorus un izstrādātājus, kā arī veicināt izpratni par jēgpilnu tehnoloģiju pielietojumu sabiedrībā, biznesā, pārvaldē un izglītībā. Šogad konkursa pretendentiem bija iespēja pieteikties piecās kategorijās: “Mākslīgā intelekta risinājums – sabiedrībai un biznesam”, “Uzņēmuma digitālā transformācija”, “Valsts digitālā transformācija”, “Labākais e-skolotājs”, “Labākā kiberdrošības iniciatīva”, kā arī saņemt speciālbalvu par veiksmīgāko e-paraksta integrācijas risinājumu. Šogad balvai “Platīna pele” pieteikts teju rekordliels daudzums pieteikumu – 51.
“Šogad visvairāk pieteikumu saņemts kategorijās “Valsts digitālā transformācija” un “Uzņēmuma digitālā transformācija”, kas ir likumsakarīgi, jo vairākus gadus gan valsts pārvaldē, gan biznesā norisinās digitālās transformācijas process – digitālo tehnoloģiju integrācija, kas veicina būtiskas izmaiņas uzņēmumu un organizāciju darbībā. Ārkārtas situācija ir būtiski šo procesu paātrinājusi, un mēs redzam, ka darbam jaunajos apstākļos bija gatavāki tie uzņēmumi un organizācijas, kas jau iepriekš bija uzsākuši digitālo transformāciju. Jāuzteic arī plašā atsaucība kategorijā “Labākais E-skolotājs”, kas šogad ir īpaši nozīmīga, jo skolu pedagogiem ir svarīgas zināšanas un prasmes integrēt digitālo saturu, iespējas un risinājumus attālināto mācību procesā,” uzsver prof. Signe Bāliņa, LIKTA prezidente.
Finālisti kategorijā “Mākslīgā intelekta risinājums – sabiedrībai un biznesam”
- Uzņēmuma Tilde virtuālais asistents drošticamai informācijai par Covid-19 – Covidbots (izstrādātājs – Tilde, Covidbots pirmā versija izstrādāta sadarbībā ar Tet);
- Tet komunikācijas rekomendācijas sistēma (izstrādātājs –Tet);
- Health Screening Solutions digitāla platforma personalizēto krūts vēža risku izzināšanai, profilakses veicināšanai un sabiedrības proaktīvai iesaistei pētniecības iniciatīvās – Skrinings.lv (izstrādātājs– SIA Longenesis).
Finālisti kategorijā “Uzņēmuma digitālā transformācija”
- Rimi Latvia e-veikals (izstrādātājs – Rimi Latvia, Pearl Latvia un CUBE systems);
- MobillyTX darbinieku labumu lietotne Mobilly labumi (izstrādātājs – MobillyTX);
- Tet Cilvēkresursu vadības sistēmas (Click Software Field Service Edge) ieviešana (izstrādātājs – SIA Tet un SIA SalesForce).
Finālisti kategorijā “Valsts digitālā transformācija”
- Uzņēmumu reģistra informācijas tīmekļa vietne (izstrādātājs – LR Uzņēmumu reģistrs);
- Slimību profilakses un kontroles centra lietotne “Apturi Covid” (izstrādātājs – IKT nozares iniciatīvas grupa);
- Būvniecības valsts kontroles biroja Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) pilnveide (izstrādātājs – SIA Tieto Latvia sadarbība ar SIA AA Projekts).
Finālisti kategorijā “Labākais e-skolotājs”
- Dace Rēķe, Zemgales vidusskola;
- Olga Kovaļova, Daugavpils 3. vidusskola;
- Anna Beļska, J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzija.
Finālisti kategorijā “Labākā kiberdrošības iniciatīva”
- Banku augstskolas profesionālā studiju programma Kiberdrošības pārvaldība (izstrādātājs – Banku augstskola);
- PwC cyber security escape room (izstrādātājs – PricewaterhouseCoopers Information Technology Services).
Pretendenti uz speciālbalvu “Veiksmīgākais e-paraksta integrācijas risinājums”
- SIA Topo dati augsti detalizētas topogrāfiskās informācijas sistēma www.topoweb.lv, kuras ietvaros notiek datu pārbaudes, reģistrācijas, imports un izplatīšana (izstrādātājs – SIA Topo dati/SIA Qbit)
- Elektronisko dokumentu aprites un e-paraksta ieviešana Rīgas Tehniskajā universitātē (izstrādātājs –Rīgas Tehniskā universitāte);
- LR Saeimas Videodemokrātijas platforma „e-Saeima” (izstrādātājs – SIA I).
Projektu un pretendentu vērtēšanu veica neatkarīga un kompetenta žūrija: LIKTA prezidente Signe Bāliņa (žūrijas priekšsēdētāja), LIKTA viceprezidente Māra Jākobsone, LIKTA valdes loceklis Armands Magone, LIKTA valdes loceklis Mārtiņš Gataviņš, LMT prezidents, LIKTA viceprezidents, LDDK viceprezidents Juris Binde, Tet Korporatīvās attīstības direktors Viktors Toropovs, Microsoft Baltija vadītāja, LIKTA valdes locekle Renāte Strazdiņa, Izglītības un zinātnes ministra valsts sekretārs Jānis Volberts, Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Raimonds Aleksejenko, LTRK valdes locekle Katrīna Zariņa, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis, Tilde letonika.lv vadītāja Anita Vasiļjeva, LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis, CERT.LV vadītāja Baiba Kaškina, Satiksmes ministrijas Valsts sekretāra vietnieks Uldis Reimanis, VARAM valsts sekretāra vietnieks Āris Dzērvāns, Ventspils Digitālā centra direktora vietnieks Raitis Roze, Cēsu Digitālā centra valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Ļubinskis, Zemgales reģiona kompetenču attīstības centra Izglītības un informācijas tehnoloģiju attīstības nodaļas vadītāja Antra Skinča, ziņu aģentūras LETA Ekonomikas ziņu nodaļas vadītājs Andrejs Mēters, portāla Delfi.lv Nacionālo un biznesa ziņu nodaļas redaktors Jānis Bagātais, Latvijas Radio raidījuma “Zināmais nezināmajā” vadītajā Sandra Kropa.
Kategorijas “Uzņēmuma digitālā transformācija” šī gada partneri ir Ekonomikas ministrija un projekts “DIGINNO”, kategoriju “Labākais e-skolotājs” atbalsta Baltijas vadošais tehnoloģiju lokalizācijas uzņēmums “Tilde”, kategorijas “Labākā kiberdrošības iniciatīva” partneris ir Aizsardzības ministrija, bet speciālbalvas “Veiksmīgākais e-paraksta integrācijas risinājums” partneris – Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs. Tāpat speciālbalvas pasniegs arī LIKTA konferences galvenie partneri – LMT un Tet. Informatīvais atbalstītājs – portāls Delfi.lv.