Informātikas olimpiāde

Latvijas skolās norisinājās Informātikas jeb programmēšanas valsts 32.olimpiādes 2.posms – novada, pilsētas vai novadu apvienības olimpiāde, kurā piedalījās 339 skolēni. Izvērtējot rezultātus, tiesības piedalīties Latvijas 32. informātikas olimpiādes finālā ieguvuši 80 (pa 40 no katras vecuma grupas) vispārizglītojošo mācību iestāžu skolēni.

Latvijas informātikas olimpiāde (LIO) ir algoritmu programmēšanas sacensības. Olimpiādes novadu sacensības tradicionāli notiek tiešsaistē, izmantojot viena no olimpiādes organizētāju – Latvijas Universitātes (LU) Matemātikas un informātikas institūta – serverus. Uzdevumu sagatavošanā un testēšanas sistēmas pārraudzīšanā bez institūta speciālistiem piedalījās arī pieredzējušie  olimpieši – Latvijas IT uzņēmumu speciālisti un LU studenti.

Novadu atlasē jaunākajā (8.-10. klašu) grupā 133 skolēnu konkurencē augstāko punktu skaitu – 300 – ieguva Kristofers Barkāns no RTU Inženierzinātņu vidusskolas. Dzintars Klušs un Matīss Kristiņš no Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas un Artis Vijups no Salaspils 1. vidusskolas.

Otrs labākais punktu skaits – 279 – bija Rostislavam Rostovskim no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, bet trešais – Mihailam Abramovam no Rīgas Purvciema vidusskolas.

Vecākajā (11.-12. klašu) grupā sacentās 186 skolēni. Maksimālo – 300 punktu skaitu – ieguva divi dalībnieki – pagājušā gada Vispasaules olimpiādes bronzas medaļu laureāti Eduards Gaņkins (Rīgas 88. vidusskola) un Renāts Jurševskis (Cēsu Valsts ģimnāzija). Otrs labākais punktu skaits Jegoram Baļzinam (Rīgas 10. vidusskola), trešais – Sandrai Siliņai (Cēsu Valsts ģimnāzija). Ar olimpiādes uzdevumiem ikviens interesents var iepazīties olimpiādes mājaslapā (www.lio.lv).

Ir patīkami novērot, ka informātikas olimpiādē gadu no gada piedalās vairāki simti jauno programmētāju. Varētu pat teikt, ka olimpiādei ir izveidojies savs fanu loks, jo daudzi dalībnieki piedalās katru gadu, kamēr vien mācās skolā, arvien uzlabojot savus rezultātus. Es redzu, ka mums Latvijā aug lieliska jauno programmētāju paaudze, kuri pēc pieciem vai desmit gadiem, iespējams, noteiks toni tehnoloģiju nozarē Latvijā. Ikviens pakāpiens ceļā uz mērķi ir apsveicams,” uzsver Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa.

Labāko rezultātu guvēji 2019. gada 27. un 28. februārī tiksies Latvijas informātikas olimpiādes finālā Jūrmalā. Lai iegūtu tiesības piedalīties Baltijas informātika olimpiādē Tartu, Igaunijā  (no 2019. gada 27. aprīļa līdz 2. maijam), dalībniekiem būs jāpiedalās nopietnā algoritmu programmēšanas cīņā. Labākie jaunie programmētāji no Baltijas valstīm savukārt dosies uz Starptautisko informātikas olimpiādi, kura šā gada augustā notiks Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku. Pērn Latvijas pārstāvji Starptautiskajā informātikas olimpiādē ieguva četras bronzas medaļas, kas ir līdz šim labākais jauno programmētāju panākums šāda veida sacensībās.

 

Olimpiāde tiek organizēta ESF projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” ietvaros, projekta numurs 8.3.2.1/16/I/002.