LIKTA jaunumi

ĢIT konference 2018

kas tika secināts?

Piektdien, 7.decembrī Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā norisinājās Baltijas nozīmīgākā ģeotelpisko informācijas tehnoloģiju (ĢIT) konference, kurā nozares profesionāļi diskutēja par ģeotelpiskās informācijas nākotni, tās ietekmi uz Latvijas un Pasaules iedzīvotāju ikdienu.

Google karšu (Google Maps) risinājumu izstrādātājs Eds Pārsonss, atklājot konferenci, uzsvēra, ka ģeotelpiskā informācija maina to, kā mēs domājam, pieņemam lēmumus un rīkojamies. Katras kartes centrā ir cilvēks un viņa paradumi. Attiecības ar kartēm viedtālruņos kļuvušas personiskas – tās zina par mums vairāk nekā mūsu tuvinieki.

Ģeotelpiskās informācijas tehnoloģijas arīdzan radikāli maina pilsētas – Pasaules tehnoloģiju attīstība piedāvā atbrīvot tās no automašīnu sloga. Kā norāda Pārsonss, jau šobrīd 95% no Pasaulē iegādātajām mašīnām netiek izmantotas. Loģisks solis būtu lietot tās kā pakalpojumu – izsaukt Uber vai Taxify, lai nokļūtu no punkta A līdz punktam B, un pēc tam par šo ierīci vairs nebūtu jāuztraucas.

Nozīmīga konferences daļa bija veltīta atvērtajiem datiem. Tiem ir būtiska loma valsts teritorijas plānošanā un uzraudzīšanā. Tomēr, kā atzina Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras direktors pulkvedis Mārtiņš Liberts: “Nav neviena platforma, kurā visi būtu vienojušies, kas tad īsti ir atvērtie dati”. Lai gan datu atvēršanai pastāv dažādi drošības riski, īpaši gadījumos, kuros ir runa par personu datiem, pulkvedis uzsvēra, ka būtu jāatver pēc iespējas vairāk datu. Rezultātā viņš secināja, ka “viennozīmīgi, atvērtie dati ir tūkstošgades nafta”. Savukārt Norvēģijas Kadastra un kartēšanas iestādes Kartverket pārstāvis Tomass Martins Holtans, salīdzinot datu apstrādi ar zivju ķeršanu, akcentēja – mums jānotver dati, tie jāpiegādā un jāpalaiž vaļā pēc iespējas ātrāk, lai tie saglabātos svaigi un noderīgi.

Latvijas ģeotelpisko informācijas tehnoloģiju konference norisinājās jau otro gadu. To apmeklēja vairāk nekā 450 dalībnieki, tostarp nozares eksperti, profesionāļi un politikas veidotāji no Latvijas un ārvalstīm. Konferences organizatori uzsver, ka tā pamazām kļūst par nozares vērienīgāko pasākumu Baltijas reģionā.

Konferenci organizē Latvijas ĢIT un attālās izpētes profesionāļi – Latvijas ĢIS biedrība, Vides risinājumu institūts, SIA “Autentica”, SIA “Karšu izdevniecība Jāņa sēta”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Mikrokods”, HERE Technologies, SIA “Mērniecības datu centrs”. Konferenci atbalsta Latvijas Universitāte, Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrija, LMT Straume, un EUROGI (European Umbrella Organisation for Geographic Information (Eiropas ģeogrāfiskās informācijas jumta organizācija)).

lATVIJAS ĢIT konference

Līdz ar satelītu, mākslīgā intelekta, atvērto datu un citu jauno tehnoloģiju uzplaukumu, ģeotelpiskā informācija kļuvusi par vērtīgu instrumentu tautsaimniecības, mobilitātes  un citu jomu uzlabošanā. Tomēr joprojām kā Latvijā, tā citās valstīs tās potenciāls nav pietiekami izmantots. Viens no Pasaulē veiksmīgākajiem ĢIT piemēriem ir Google karšu pakalpojums. Tas ne tikai ievērojami uzlabojis katastrofu uzraudzību, vides un mobilitātes plānošanu, bet arī uz visiem laikiem izmainījis Pasaules iedzīvotāju paradumus. Latvijas ĢIT konferencē būs iespēja mācīties no labākajiem. To atklās Google korporācijas ģeotelpisko risinājumu tehnologa Eda Pārsonsa pieredzes stāsts.

Kā norāda Latvijas ĢIS biedrības valdes loceklis un konferences organizators Māris Kuzmins, “Konference ir nozares vērienīgākais pasākums. Tajā vienkopus varam sastapt domubiedrus, kompetentākos Latvijas ĢIT izstrādātājus, iepazīties ar to jaunumiem un dzirdēt aktuālas prezentācijas no ārvalstu visiem.”

Konferences organizatori uzsver, ka tās mērķis ir veidot vienotu izpratni par ģeotelpisko informācijas tehnoloģiju jomu Latvijā, tās izaicinājumiem un attīstības virzieniem, kā arī veicināt jaunas, inovatīvas idejas un sadarbības projektus. Visas dienas garumā uzstāsies vairāk nekā 25 runātāji no Lielbritānijas, Norvēģijas, Igaunijas, Lietuvas, Austrijas, Polijas, Latvijas u.c. valstīm, kas iepazīstinās ar inovācijām nozarē, starpdisciplināriem projektiem, attālās izpētes tehnoloģijām, ģeotelpisko datu atvēršanu un daudzām citām aktuālām tēmām. Dalībniekiem būs iespēja piedalīties 4 interaktīvās darbnīcās,  apmainīties ar idejām un viedokļiem.

 

Guna Dātava
Vides risinājumu institūta
Projektu vadītāja
guna.datava@videsinstituts.lv
+371 26568947
www.videsinstituts.lv