Failiem.lv ieviesīs blokķēdes ar Eiropas atbalstu

Failiem.lv datu glabāšanas platforma izturējusi atlasi un ir saņēmusi Eiropas Savienības atbalstu blokķēdes risinājumu praktiskai ieviešanai. Janvāra pēdējā nedēļā uzņēmums piedalījās inovāciju konkursa “Block.IS” otrajā kārtā Stambulā un iekļuva 23 Eiropas uzņēmumu finālistu vidū, iegūstot 50 000 eiro līdzfinansējumu blokķēdes risinājumu ieviešanai un saņemot neatkarīgu ekspertu vērtējumus par konceptu, tehnoloģiju un komandu: labi, ļoti labi un teicami!

Eiropas Savienības inovāciju projekta “Horizon 2020” ietvaros saņemtais finansējums tiks izmantots Failiem.lv blokķēdes un failu tirdzniecības platformas pilnveidei un attīstīšanai, integrējot un papildinot datu glabāšanas platformu ar blokķēdes elementiem. Plānots, ka interneta lietotājiem sistēma būs pieejama kā atvērts failu katalogs – dokumentu bibliotēka un ļaus lietotājiem publicēt un dalīties ar dažādiem brīvpieejas un maksas failiem, izmantojot Ethereum blokķēdē saglabājamus Files.fm tokenus jeb digitālos žetonus.

“Termins “blokķēde” patērētajiem galvenokārt saistās ar kriptovalūtām, konkrētāk – Bitcoin vai Ethereum, taču šī datubāzes paveida pielietojums ir daudz plašāks dažādās jomās, kur ir nepieciešama informācijas pieejamība, caurspīdība un neizmainīšana, piemēram, finanšu darījumu un automatizētu notikumu reģistrēšana, preču loģistikas un izcelsmes kontrole, failu meta datu reģistrācija – autortiesību pieraksts, publiski katalogi un tamlīdzīgi,” komentē Failiem.lv vadītājs Jānis Viklis.

Blokķēde pēc būtības ir saistīts ierakstu saraksts, kuru var papildināt, bet nevar veikt izmaiņas agrākajos ierakstos. Otra raksturīga un būtiska īpašība – šo ierakstu jeb bloku sarakstu parasti uztur vienlaicīgi daudzi sistēmas dalībnieki, izmantojot vienādranga (Peer-to-Peer) tīklu.

Tas nodrošina to, ka publisko blokķēžu risinājumi ļauj publiski uzturēt un sinhronizēt datus, vienlaikus neatrodoties kāda konkrētas uzņēmuma kontrolē, kas ideālā gadījumā izslēdz ļaunprātīgu datu izmainīšanu. Var pastāvēt arī privātas blokķēdes.

Blokķēžu risinājums Eiropas Savienībā ir aktuāls – par to liecina gan “Block.IS” akselators, gan 2018. gada februārī dibinātā ES blokķēdes observatorija un forums.

Viens no jaunākajiem Failiem.lv produktiem, kas tieši saistīts ar Files.fm tokeniem un blokķēdes pielietojumu pirmajā produktā, ir 1 TB lielas datu krātuves iegāde ar vienreizēju maksājumu, kas paredzēta lietotājiem, kuri vēlas uzglabāt lielu datu apjomu bez ikmēneša maksājumiem. Uzņēmuma pārstāvji uzsver, ka tiešsaistes uzglabāšana ir drošāka un ērtāka par fizisku datu uzglabāšanu, jo nodrošina daudz mazāku risku datus pazaudēt.

Failiem.lv bibliotēkā un satura platformā blokķēdes risinājumi tiks izmantoti, lai nodrošinātu mikromaksājumus. Satura pārdevējiem būs iespējams saņemt līdz 90% atlīdzību no faktiskajiem darījumiem, jo blokķēdes risinājumi ļaus samazināt ieturētās komisijas un platformas uzturēšanas maksas, dodot iespēju satura radītājiem saņemt taisnīgāku samaksu.

Tāpat arī tiek eksperimentēts ar blokķēžu izmantošanu, lai reģistrētu failu metadatu informāciju par failu piederību un nodrošinātu lietotāju atalgošanu par derīga darba veikšanu platformā. Nākotnē norēķiniem bibliotēkā plānots izmantot Failiem.lv tokenus, kas ir balstīti Ethereum ERC-20 blokķēdes tehnoloģijā un viedajos līgumos. Ar šiem Files.fm sistēmas tokeniem jeb iekšējo valūtu būs iespējams izmantot servera diska vietu un norēķināties par bibliotēkā publicētajiem maksas materiāliem, piemēram, iegādāties fotogrāfijas, mācību materiālus vai datu glabāšanas pakalpojumus. Ethereum blokķēdes pielietošanā būtiska nozīme ir iespējai automatizācijā izmantot viedo līgumu (smart-contract) funkcionalitāti.

“Stambulā iegūtais finansējums liecina, ka Failiem.lv risinājums ir starptautiski konkurētspējīgs. Jau pašlaik aptuveni 75% Failiem.lv un starptautiskās versijas Files.fm lietotāju nāk no visas pasaules, un jaunais produkts ļaus paplašināt mūsu lietotāju bāzi starptautiskajā tirgū ar unikālu funkcionalitāti,” skaidro Jānis Viklis. Viņš atzīst, ka “Horizon 2020” ietvaros iegūtais finansējums ir arī kvalitātes zīme pati par sevi. Konkursā kopā piedalījās 118 komandu no 25 Eiropas Savienības valstīm.

Failiem.lv ir plašāk pazīstama kā datu glabāšanas platforma, kuru lietotāji var ērti izmantot, lai dalītos ar dokumentiem. Pēdējā gada laikā šajā platformā ir ieviesti vairāki jaunumi, piemēram, lietotājiem pieejamais bezmaksas ielādes apjoms ir palielināts līdz 5 GB vienam lietotājam. “Jaunais apjoms ir pietiekams, lai brīvi pārsūtītu pilna izmēra foto un arī video materiālus no dažādiem pasākumiem, piemēram, mūsu platforma bieži tiek izmantota, lai dalītos ar sporta, jubileju, kāzu un korporatīvo pasākumu fotogrāfijām,” min Jānis Viklis.

Starp citiem jaunumiem ietilpst arī uzlabotas drošības funkcijas, piemēram, ieviesta divu faktoru autorizācija, darbību žurnāls un jauni risinājumi korporatīvajiem kontiem. Uzņēmums tagad piedāvā virtuālo tīkla disku – iespēju lietot Failiem.lv glabātos dokumentus, neaizņemot diska vietu uz datora. Papildus ir ieviesta arī ziņojumapmaiņas funkcionalitāte, kas ļauj lietotājiem pievienot komentārus failiem un mapēm, sākt privātus un grupu čatus un pieminēt citus lietotājus, kuri saņems e-pasta paziņojumus ar pievienoto ziņu.

“Inovatīvs risinājums ir t.s. Peer-2-Peer risinājumā balstītā failu lejupielāde jeb cloud un fog-computing apvienojums, kas nodrošina daudz ātrāku masveida lielu failu lejupielādi un mērogojamību.”

Failiem.lv izstrādā datu glabāšanas risinājumus un palīdz interneta lietotājiem un uzņēmumiem glabāt, pārsūtīt, publicēt vai pārdot failus visā pasaulē. Failiem.lv sistēmu Files.fm versijā ik mēnesi izmanto vairāk nekā miljons lietotāju visā pasaulē, aptuveni ceturtā daļa lietotāju ir no Latvijas.